⚠️ pressa.uz нашрида Тошкент бозорларида кимёвий бўёқлар билан ишлов берилган помидорлар оммавий сотилаётгани ҳақида маълумот эълон қилинди.
Маълум қиламизки, ушбу маълумот ўз тасдиғини топмади.
Тошкент шаҳар Санитария-эпидемиология осойишталик ва жамоат саломатлиги бошқармаси ходимлари томонидан пойтахтдаги барча озиқ-овқат бозорларида ҳолат ўрганилди. Текширув якунларига кўра, кимёвий бўёқлар билан ишлов берилган сабзавот маҳсулотлари сотилаётгани ҳолатлари аниқланмади.
Аҳолига фаол фуқаролик позицияси ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги масалаларига эътибори учун миннатдорлик билдирамиз. Шу билан бирга, таҳририятлар ва ахборот ресурслари администраторларидан бундай маълумотларни эълон қилишдан аввал ваколатли органлардан аниқлаштиришни сўраймиз, чунки нотўғри маълумотларни тарқатиш қонунчиликка мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлиши мумкин.

⚠️В издании pressa.uz опубликована информация о якобы массовой продаже на рынках Ташкента помидоров, обработанных химическими красителями.
Сообщаем, что данная информация не подтвердилась.
Сотрудниками Ташкентского городского управления санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья проведено изучение ситуации на всех продуктовых рынках столицы. По итогам проверки фактов реализации овощной продукции, обработанной химическими красителями, не выявлено.
Благодарим жителей за активную гражданскую позицию и внимание к вопросам безопасности пищевой продукции. Вместе с тем просим редакции и администраторов информационных ресурсов предварительно уточнять подобные сведения у компетентных органов, поскольку распространение недостоверной информации может повлечь ответственность в соответствии с законодательством.