Qulay, xavfsiz va tartibli shaharni yaratish — Toshkent shahar hokimligi hamda Yo‘l harakatini tashkil etish markazining asosiy vazifalaridan biridir. Bu boradagi ishlar allaqachon bir necha yo‘nalishda olib borilmoqda: piyodalar uchun mo‘ljallangan joylarni bo‘shatish, bekatlarni tartibga solish, harakat xavfsizligini oshirish, jamoat transportini rivojlantirish va shahar muhiti sifatini yaxshilash.
Bu ishlarning keyingi bosqichi to‘xtash va to‘xtab turish qoidalarining buzilishiga nisbatan qat’iyroq chora ko‘rish amaliyotini joriy etishdan iborat bo‘ladi.
Poytaxtning turli tumanlarida avtomobillarning piyodalar yo‘laklarida, o‘tish joylari yaqinida, bekatlarda, yashil hududlarda, shuningdek, to‘xtash yoki to‘xtab turishni taqiqlovchi belgilar o‘rnatilgan joylarda qoldirilishi holatlari muntazam qayd etilmoqda. Bunday qoidabuzarliklar odamlarning xavfsiz va erkin harakatlanishiga, jamoat transporti, maxsus texnika va boshqa yo‘l harakati qatnashchilarining qatnoviga to‘sqinlik qiladi.
Ayniqsa, bunday vaziyatlar keksalar, bolalar aravachasidagi ota-onalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va bolalar uchun qiyinchilik tug‘diradi.
Shu munosabat bilan, shaharda bunday qoidabuzarliklarga nisbatan yanada qat’iy choralar ko‘rish amaliyotiga o‘tilmoqda. To‘xtash va to‘xtab turish qoidalarini buzgan holda qoldirilgan avtomobillar belgilangan tartibda evakuatsiya qilinib, maxsus jarima maydonchalariga joylashtiriladi.
Ushbu chora-tadbirlarning maqsadi — ko‘chalarda tartibni o‘rnatish, harakat xavfsizligini ta’minlash va shahar muhitining asosiy tamoyilini tiklash: jamoat joylari barcha aholi uchun ochiq, xavfsiz va qulay bo‘lishi kerak.
Haydovchilarni ogohlantiramiz: to‘xtash va to‘xtab turish uchun joy tanlayotganda yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qiling hamda avtomobillarni taqiqlangan, piyodalar, jamoat transporti, maxsus texnika harakatiga xalaqit beradigan yoki xavfsizlikka tahdid soladigan joylarda qoldirmang.
Toshkent — aholi uchun qulay shahar. Ko‘chalardagi tartib esa umumiy makonga bo‘lgan hurmatdan boshlanadi.

Создание комфортного, безопасного и упорядоченного города — одна из ключевых задач хокимията и Центра организации дорожного движения города Ташкента. Эта работа уже ведётся по нескольким направлениям: освобождение пешеходных пространств, упорядочение остановочных зон, повышение безопасности движения, развитие общественного транспорта и улучшение качества городской среды.
Следующим этапом этой работы станет более строгая практика реагирования на нарушения правил остановки и стоянки.
В разных районах столицы регулярно фиксируются случаи, когда автомобили оставляют на тротуарах, у пешеходных переходов, на остановках, зелёных зонах, а также в местах, где установлены знаки, запрещающие остановку или стоянку. Такие нарушения мешают безопасному и свободному передвижению людей, движению общественного транспорта, спецтехники и других участников дорожного движения.
Особенно подобные ситуации создают препятствия для пожилых граждан, родителей с детскими колясками, людей с инвалидностью и детей.
В связи с этим город переходит к более строгой практике реагирования на такие нарушения. Автомобили, оставленные с нарушением правил остановки и стоянки, будут эвакуироваться и размещаться на специализированных штрафных стоянках в установленном порядке.
Цель этих мер — обеспечить порядок на улицах, безопасность движения и восстановить базовый принцип городской среды: общественное пространство должно быть доступным, безопасным и удобным для всех жителей.
Предупреждаем водителей: при выборе места для остановки и стоянки необходимо строго соблюдать правила дорожного движения и не оставлять автомобили там, где это запрещено, мешает движению людей, общественному транспорту, спецтехнике или создаёт угрозу безопасности.