➡️ Тошкент шаҳрида пиёдалар инфратузилмаси, сайр қилиш ҳудудлари ҳамда хавфсиз ва инклюзив жамоат жойларини ривожлантириш бўйича тизимли ишлар давом эттирилмоқда.
Гап Тошкент Сайилгоҳи, унга туташ хиёбон, яшил ҳудудлар, пиёдалар йўлаклари ва шаҳар инфратузилмаси унсурларини ўз ичига олган шаҳар қисмини комплекс ривожлантириш ҳақида бормоқда.
🔺 Тошкент Бродвейи — Сайилгоҳ кўчаси пойтахтнинг энг таниқли сайргоҳларидан бири бўлиб, бу ерда тарихан рассомлар, мусиқачилар, шаҳар аҳолиси ва меҳмонлари иштирокида фаол кўча ҳаёти шаклланган. Шу сабабли, ҳудуддаги пиёдалар оқимининг тиғизлиги ва унинг алоҳида аҳамияти уни янада ривожлантириш учун замонавий, барқарор ва эҳтиёткорлик билан ечимларни талаб қилади.
📈 Жорий ҳолат таҳлили нафақат пиёдалар ҳудудининг ўзини, балки унга туташ жойларни ҳам — хиёбон, яшил майдонлар, ўтиш йўлаклари, ёритиш, ирригация, хавфсизлик ва ташқи қиёфани босқичма-босқич, комплекс янгилаш зарурлигини кўрсатди.
🔴 Лойиҳа Ягона дизайн-код ва ҳудудни комплекс ривожлантириш тамойилларига асосланган. Тайёргарлик жараёнида аҳоли ва профессионал ҳамжамият таклифлари ўрганиб чиқилади.
🎲 Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, ҳудуд очиқ шаҳар муҳити хусусиятини сақлаб қолади. Кўча рассомлари ва ижодий жамоатчилик вакиллари ушбу маконнинг бир қисми бўлиб қолаверади. Лойиҳанинг вазифasi жонли шаҳар фаоллигини йўқотиш эмас, балки уни тартибга солиш, муҳитни қулай, ҳаммабоп ва хавфсиз қилишдир.
🧑‍💻 Бугунги кунда ҳудуд янгиланишга муҳтож: айрим жойларда қопламалар яроқсиз ҳолга келган, пиёдалар йўналишлари ҳар доим ҳам қулай эмас, тўсиқсиз муҳитни ривожлантириш, ободонлаштириш унсурларини янгилаш, конструкциялар, ташқи кўриниш ва айрим фаолият турларини санитария, савдо ва шаҳарсозлик талабларига мувофиқ тартибга келтириш зарур.
📝 Лойиҳа доирасида қуйидагилар кўзда тутилган: — йўл ва пиёдалар йўлаклари қопламасини янгилаш; — пиёдалар йўналишлари ва ўтиш йўлларини яхшилаш; — тўсиқсиз муҳит яратиш; — Бродвей, хиёбон ва уларга туташ ҳудудларни ободонлаштириш; — ёритиш тизимини модернизация қилиш; — кўкаламзорлаштириш ва ирригация тизимини ривожлантириш; — ўриндиқлар, чиқинди қутилари, ёритиш ускуналари ва бошқа кичик меъморий шаклларни ўрнатиш; — фаввораларни реконструкция қилиш; — пешлавҳа ва рекламаларни Ягона дизайн-код талабларига мувофиқ тартибга солиш; — ноқонуний ва тартибсиз қурилмаларни демонтаж қилиш; — савдо фаолиятини белгиланган меъёрларга мослаштириш; — жамоат жойларида видеокузатув ва мониторинг тизимларини жорий этиш.
Мавжуд дарахтлар кўрикдан ўтказилмоқда ва соҳа мутахассислари назорати остидадир. Шунингдек, 1000 тупдан кам бўлмаган дарахт, бута ва манзарали ўсимликлар каби янги кўчатларни экиш режалаштирилган.
🏆 Лойиҳанинг асосий мақсади — ушбу ҳудуднинг жонли муҳити ва ўзига хос қиёфасини сақлаб қолган ҳолда, уни пойтахт аҳолиси ва меҳмонлари учун янада қулай, яшил, хавфсиз ва замонавий маконга айлантиришдир.

➡️Ташкент продолжает системную работу по развитию пешеходной инфраструктуры, прогулочных зон и безопасных, инклюзивных общественных пространств.
Речь идёт о комплексном развитии участка города, включающего территорию Ташкентского Бродвея, прилегающий сквер, зелёные зоны, пешеходные подходы и элементы городской инфраструктуры.
🔺Ташкентский Бродвей — улица Сайилгох — одно из самых узнаваемых прогулочных пространств столицы, где исторически сформировалась активная уличная жизнь с участием художников, музыкантов, горожан и гостей города, поэтому высокая пешеходная нагрузка и особое значение этой территории требуют современных, устойчивых и бережных решений для её дальнейшего развития.
📈Анализ текущего состояния показал необходимость поэтапного комплексного обновления не только самой пешеходной зоны, но и прилегающих пространств: сквера, зелёных участков, подходов, освещения, ирригации, безопасности и визуального облика.
🔴В основе проекта — принципы Единого дизайн-кода и комплексного развития территории. В процессе подготовки будут изучены предложения жителей и профессионального сообщества.
🎲Важно подчеркнуть: территория сохранит характер открытой городской среды. Уличные художники и представители творческого сообщества останутся частью этого пространства. Задача проекта — не убрать живую городскую активность, а упорядочить её, сделать среду удобной, доступной и безопасной.
🧑‍💻Сегодня территория требует обновления: на отдельных участках изношено покрытие, пешеходные маршруты не всегда удобны, необходимо развитие безбарьерной среды, обновление элементов благоустройства, упорядочение конструкций, визуального оформления и отдельных видов деятельности в соответствии с санитарными, торговыми и градостроительными требованиями.
📝В рамках проекта предусмотрено:
— обновление дорожного и тротуарного покрытия;
— улучшение пешеходных маршрутов и доступов;
— создание безбарьерной среды;
— благоустройство Бродвея, сквера и прилегающих зон;
— модернизация освещения;
— развитие озеленения и ирригационной системы;
— установка скамеек, урн, осветительных элементов и других малых архитектурных форм;
— реконструкция фонтанов;
— упорядочение вывесок и рекламы по требованиям Единого дизайн-кода;
— демонтаж незаконных и хаотичных конструкций;
— приведение торговли в соответствие с установленными нормами;
— внедрение видеонаблюдения и систем мониторинга общественного пространства.
Существующие деревья проходят обследование и находятся под наблюдением профильных специалистов. Также планируется высадка не менее 1000 новых зелёных насаждений — деревьев, кустарников и декоративных растений.
🏆Главная цель проекта — сохранить живую атмосферу и узнаваемый характер этой территории, одновременно сделав её более удобной, зелёной, безопасной и современной для жителей и гостей столицы.