«Poytaxt» biznes-markazi
Bino 1970-yillar boshida OʻzSSR Davlat rejasi hisoblash markazi sifatida «OʻzNIIP shaharsozlik» instituti loyihasi boʻyicha (meʼmor — Richard Bleze va boshqalar) qurilishni boshlagan. Uzoq vaqt bino skeleti tugallanmagan holda qolib ketgan. 2010 yilda shu asosda «Poytaxt» biznes-markazi ochildi.
Binoda kompaniyalar ofislari joylashgan, oltinchi qavatda konferensiyalar oʻtkazilgan; ikkita yuqori qavat mehmonxona tomonidan egallangan.
2022 yilda obyekt BAA kompaniyasi tomonidan sotib olinib, rekonstruksiya boshlandi.
Rekonstruksiyagacha bino «karimovcha» uslubga mos edi: oq devorlar, koʻk oynalar va granit sokol.
Bilim uyi va Rus akademik dramatik teatri
1968-yilda Kirov koʻchasida oʻsha davr uchun zamonaviy Bilim uyi 600 oʻrinli zal bilan ochildi. Koʻ...
Abulqosim madrasasi — hunarmandlar maskani
Abulqosim madrasasi (Shayx Abulqosim eshon madrasasi) ikkita zamonaviy bino — Xalqlar do‘stligi sar...
Oʻrta Osiyo kooperativ texnikumi
Bino 1928-yilda kooperativ texnikumi uchun qurilgan boʻlib, u inqilobgacha tashkil etilgan Toshkent...
"O‘zbekiston" mehmonxonasi
17 qavatli «Oʻzbekiston» mehmonxonasi — poytaxtning eng tanish belgilaridan biri. Shahar markazida ...

Бизнес-центр «Пойтахт»
Здание начали строить в начале 1970-х как Вычислительный центр Госплана УзССР по проекту института УзНИП градостроительства (архитектор — Ричард Блезе и др.). Долгое время остов здания оставался недостроенным. В 2010 году на его основе был открыт бизнес-центр «Пойтахт».
В здании располагались офисы компаний, на шестом этаже проводились конференции; два верхних этажа занимала гостиница.
В 2022 году объект выкупила компания из ОАЭ и начала реконструкцию.
До реконструкции здание соответствовало «каримовскому» стилю: белые стены, синие стекла и гранитный цоколь.
Иероним Краузе и Ипотека-банк
Иероним Иванович Краузе, ботаник и провизор, прибыл в Ташкент в 1870 году и начал работать аптекаре...
Ташкентский Дом фотографии
Одно из самых популярных заведений Ташкента — Дом фотографии. В нём постоянно проходят выставки фот...
Высотные дома на площади Хамида Алимджана
Когда-то это место называлось Асакинской площадью — крупным транспортным узлом и одним из главных о...