Сергели туманида мактаб директорлари учун семинар-тренинг бўлиб ўтди
25-август куни Сергели тумани Вазиятлар марказида Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосарлари Алишер Дусмухамедов ва Дурдона Раҳимовалар бошчилигида умумтаълим мактаблари директорлари учун семинар-тренинг ўтказилди.
Тадбирда Сергели тумани ҳокими, Тошкент шаҳар Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси бошлиғи, Давлат хавфсизлиги хизмати, Ички ишлар органлари ҳамда тегишли ташкилотлар вакиллари иштирок этишди.
Семинарда қуйидаги масалалар бўйича амалий кўрсатмалар берилди:
🔹 Тошкент шаҳар ҳокимлигининг Рақамли ривожланиш департаменти томонидан ишлаб чиқилган «Тошкент Таълим SI» платформаси: Тизимга ўқувчилар ҳамда уларнинг ота-оналари ҳақидаги маълумотларни шакллантириш, дарс жадвалларини тўғри киритиш ва юритиш, шунингдек, юзни аниқлаш (Face ID) тизими ва давомат назорати узлуксиз ишлаши учун фотосуратларни белгиланган техник стандартлар бўйича юклаш;
🔹 Давомат ва камералаштириш: Видеокамералар ҳамда технологиялар ёрдамида ўқувчилар давоматини рақамли назорат қилиш;
🔹 Профилактика ва назорат: Ички назоратдаги ҳамда дарсларни сурункали қолдирувчи ўқувчилар билан ишлаш тизимини такомиллаштириш, масъуллар томонидан назоратни янада кучайтириш.
Семинар мактабларда таълим жараёнларини рақамлаштириш ҳамда интизом ва шаффофликни оширишга қаратildi.

В Сергелийском районе состоялся семинар-тренинг для директоров школ
25 августа в Ситуационном центре Сергелийского района под руководством заместителей хокима города Ташкента Алишера Дусмухамедова и Дурдоны Рахимовой был проведён семинар-тренинг для директоров общеобразовательных школ.
В мероприятии приняли участие хоким Сергелийского района, начальник Управления дошкольного и школьного образования города Ташкента, представители Службы государственной безопасности, органов внутренних дел, а также соответствующих организаций.
На семинаре были даны практические указания по следующим вопросам:
🔹 Платформа «Toshkent Ta’lim SI», разработанная Департаментом цифрового развития хокимията города Ташкента: формирование в системе данных об учащихся и их родителях, правильное внесение и ведение расписаний уроков, а также загрузка фотографий в соответствии с установленными техническими стандартами для бесперебойной работы системы распознавания лиц (Face ID) и контроля посещаемости;
🔹 Посещаемость и видеонаблюдение: цифровой контроль посещаемости учащихся с помощью видеокамер и технологий;
🔹 Профилактика и контроль: совершенствование системы работы с учащимися, находящимися на внутреннем контроле, а также систематически пропускающими занятия, дальнейшее усиление контроля со стороны ответственных лиц.
Семинар был направлен на цифровизацию образовательных процессов в школах, а также на повышение дисциплины и прозрачности.