2011-йил баҳорида Навоий савдо мажмуаси бузиб ташланган ва унинг ўрнида саккизта етти қаватли турар жой бинолари қурилиши бошланган. Турар жой мажмуаси лойиҳаси «Тошкент
бошпланЛИТИ» институти томонидан биринчи президент ташаббуси билан ишлаб чиқилган.
2012-йил охирида уйлар фойдаланишга топширилган ва аҳолининг 320 та хонадонга
кўчиб киришига имконият яратилган.
Биринчи икки қават жабҳалари, у ерда турли ташкилотлар жойлашган, қизил гранит билан қопланган; юқори беш қават эса оқ шиша-кристаллит билан безатилган.
Ҳар бир уй иккита блок-секциядан иборат бўлиб, ҳар бирида 20 тадан хонадон, жами 40 та уч, тўрт ва беш хонали квартиралар мавжуд.
Бинолар автомагистралдан 24,5 метр орқага чекиниб лойиҳалаштирилган, бу шовқин ҳимоя зонси яратиш учун қилинган. Кўча ва турар жой қурилиши ўртасида каштан дарахтлари билан ободонлаштирилган бульвар ташкил этилган, ҳовли томонида эса 32 метрли каштан, қарағай, эман дарахтлари, гуллар ва буталар билан бойитилган парк зонси барпо этилган. Микроиқлимни яхшилаш мақсадида фавворалар қурилган, болалар ва спорт майдончалари жойлаштирилган.
1938-йилда совет меъмори А. И. Павлов лойиҳаси бўйича конструктивизм ва социалистик реализм услубид...
ЎзССРнинг 50 йиллигига бағишлаб яратилган бир қатор обектлар орасида 16 қаватли «Шарқ» нашриёт мажму...
Асрлар давомида маскарабозлар шаҳар ва қишлоқ майдонларида ҳазил-мутойиба спектакллари кўрсатиб кел...

Дома на улице Навои на месте ярмарки
Весной 2011 года была снесена Навоийская ярмарка, и на её месте началось строительство восьми семиэтажных жилых домов. Проект жилого комплекса разработан институтом «Тошкент бошпланЛИТИ» по инициативе первого президента. В конце 2012 года дома были сданы, и жильцы въехали в 320 квартир.
Фасады первых двух этажей, где располагаются различные организации, облицованы красным гранитом; верхние пять этажей отделаны белым стекло-кристаллитом.
Каждый дом состоит из двух блок-секций по 20 квартир, то есть всего 40 трех-, четырех- и пятикомнатных квартир.
Здания спроектированы с отступом 24,5 м от автомагистрали для создания шумозащитной зоны. Между улицей и жилой застройкой обустроен бульвар с каштанами, а со стороны двора — 32-метровая парковая зона с каштанами, соснами, дубами, цветами и кустарниками. Для улучшения микроклимата построены фонтаны, размещены детские и спортивные площадки.
Угловое здание на Хадре
Здание хорошо знакомо каждому ташкентцу: уже почти 80 лет оно зрительно «держит» площадь Хадра и пе...
Кинотеатр «Родина» / Национальный академический драмтеатр
Одним из первых на планируемом проспекте Навои было построено здание кинотеатра «Родина» («Ватан»)....
Железнодорожное училище
Старое кирпичное здание узнаваемой туркестанской архитектуры, расположенное напротив Центрального п...
Здание Конституционного суда
Бывшее здание ЦК Компартии Узбекистана было построено в 1964 году. Архитекторы: В. Березин, Ю. Халд...