Ислом Каримов кўчаси (собиқ Ўзбекистон кўчаси) даги Сенат биноси 1970-йилларнинг бошида Ўзбекистон Компартияси вилоят ва шаҳар қўмитаси учун қурилган.
Меъморлар: Е. Видякин ва А. Файнлейб, муҳандис — Э. Леннешмидт.
Дастлаб бино брутал минимализм услубида эди: фақат шиша ва бетон. Деразалар озгина чуқурлаштирилган нишаларда жойлашган, безак элементлари сифатида фақат улар остидаги қора панеллар бор эди. Биногнинг иккита алоҳида кириш эшиги — обком ва горком учун алоҳида киришлар мавжуд эди. Асосий корпус орқасида қуёшдан ҳимоя бетон панжараси билан безатилган конференц-зал блоки жойлашган.
Мустақиллик йилларида бу ерда Ташқи ишлар вазирлиги жойлашди, шу муносабат билан бино реконструкция қилинди: фасад қора шиша билан қопланди, оқ рангли нозик вертикал тикувлар қўшилди, иккала киришга ҳам катта соябонлар ўрнатилди.
2021-йил декабрда бинода Сенат жойлашди. Шу мақсадда бино яна тўлиқ қайта ишлаб чиқилди — у дабдабали кўринишга эга бўлди ва дастлабки кўринишдан деярли ҳеч нарса қолмади.
Абулқосим мадрасаси — ҳунармандлар маскани
Абулқосим мадрасаси (Шайх Абулқосим эшон мадрасаси) иккита замонавий бинo — Халқлар дўстлиги сарой...
Навоий кўчасидаги савдо мажмуаси ўрнидаги уйлар
2011-йил баҳорида Навоий савдо мажмуаси бузиб ташланган ва унинг ўрнида саккизта етти қаватли турар ...
Чақардаги Баланд масжиди
«Баланд» масжиди 1857 йилда қурилган. «Баланд» сўзи «юқори, баланд» деган маъноларни билдиради, мас...
«Марварид»
1985-йилда меъмор Офелия Петровна Айдинова томонидан тажриба лойиҳаси бўйича монолит бетондан қури...

Regional Committee, MFA, Senate
The Senate building on Islam Karimov Street (formerly Uzbekistan Street) was constructed in the early 1970s for the Regional and City Committees of the Communist Party of Uzbekistan.
Architects: Ye. Vidyakin and A. Fainleib; engineer: E. Lenneshmidt.
Originally the building had a brutalist minimalist appearance: only glass and concrete. The windows were slightly recessed into niches, and the only decorative elements were black panels beneath them. There were two separate entrances with minimal decoration — one each for the regional and city committees. Behind the main block is a conference-hall wing decorated with a sun-shading concrete lattice (panjara).
In the years of independence, the Ministry of Foreign Affairs moved in, and the building was reconstructed: the façade was clad in black glass with thin white vertical seams, and both entrances received large canopies.
In December 2021 the Senate took up residence here. For this purpose the building was completely remodelled once again — it became pompous, and almost nothing remained of the original appearance.
“Turkistan” Concert Hall
The majestic snow-white building of the concert hall is located at the intersection of Navoi Avenue...
State Drama Theater of Uzbekistan
The beautiful and distinctive theater building at the intersection of Zarkaynar and Gulbazar street...
TSUM — the Main City Landmark
The Central Department Store, or TSUM, has long become the primary reference point for taxi driver...
Chorsu Market
Chorsu Market in Tashkent is one of the oldest and most famous bazaars in Central Asia, a true symbo...