🗑 30-март санаси БМТ томонидан Халқаро чиқиндиларсиз кун сифатида белгиланган бўлиб, ушбу кун чиқиндиларни камайтириш, масъулиятли истеъмолни кенгайтириш ҳамда қайта ишлаш маданиятини ривожлантиришга қаратилган. 2026-йилда ушбу сана доирасидаги глобал эътибор айнан озиқ-овқат чиқиндиларини камайтириш масаласига қаратилмоқда.
♻️ Мазкур масала Тошкент шаҳри учун ҳам ниҳоятда долзарб: 2025-йилда пойтахтда жами 1,1 миллион тонна чиқинди йиғиб олинган. Шаҳарда ҳар куни 320 та махсус техника ёрдамида 3 минг тоннага яқин чиқинди йиғилиб, олиб чиқилади.
🇺🇿 Тошкент шаҳар ҳокимлиги чиқиндилар билан ишлаш масаласига фақат коммунал хизмат вазифаси сифатида эмас, балки экология, замонавий шаҳар бошқаруви ва фуқаролик маданиятининг муҳим йўналиши сифатида қарайди. Шу мақсадда пойтахтда чиқиндиларни бошқариш жараёнларини рақамлаштириш бўйича «Тоза Пойтахт» тизими жорий этилган. Мазкур тизим орқали чиқинди ташувчи махсус техникалар ҳаракати, уларга бириктирилган ҳудудлар, давлат рақамлари ҳамда ҳар бир ҳудуд бўйича чиқинди олиб кетиш кунларини кузатиш имконияти яратилган.
🖥 Шунингдек, xalqnazorati.uz платформаси орқали аҳолидан келиб тушаётган мурожаатлар қабул қилиниб, тўғридан-тўғри масъулларга йўналтирилмоқда. Бу эса мурожаатларни кўриб чиқиш сифатини ошириш, муаммоларни бартараф этиш муддатини қисқартириш ва тизимнинг очиқлигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
🔄 Қайта ишлаш йўналишида ҳам амалий ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, Янгиҳаёт туманидаги «Profpack» корхонасида ҳар ой қарийб 2,5 минг тонна қоғоз чиқиндиси қайта ишланмоқда. Бундан ташқари, пластик чиқиндиларни алоҳида йиғиш ва уларни қайта ишлаш самарадорлигини оширишга қаратилган махсус лойиҳалар ҳам кўриб чиқилмоқда.
🔺 Назорат ва жавобгарлик масаласи ҳам доимий эътиборда. Хусусан, ўтган 2025-йилда ўтказилган рейдлар давомида пойтахтда чиқиндиларни белгиланмаган жойларга ташлаш билан боғлиқ ҳолатлар юзасидан 2 миллиард сўмдан ортиқ жарималар қўлланилган.
➡️ Бугунги сана яна бир муҳим ҳақиқатни эслатади: чиқинди муаммоси фақат уни олиб чиқиш билан ҳал бўлмайди. Айниқса, 2026-йилги глобал мавзудан келиб чиқиб, озиқ-овқат исрофига йўл қўймаслик, саралаш маданиятини кенгайтириш, атроф-муҳит тозалигига масъулият билан муносабатда бўлиш ва тизим ходимлари меҳнатини ҳурмат қилиш ҳар биримизнинг кундалик одатимизга айланиши лозим.

🗑 March 30 was designated by the United Nations as the International Day of Zero Waste. This day is aimed at reducing waste, promoting responsible consumption, and developing a recycling culture. In 2026, the global focus of this date is specifically on reducing food waste.
♻️ This issue is also highly relevant for Tashkent city: in 2025, a total of 1.1 million tons of waste were collected in the capital. Every day, approximately 3,000 tons of waste are collected and removed using 320 specialized vehicles.
🇺🇿 The Tashkent City Administration views waste management not only as a municipal service task, but also as an important area of ecology, modern urban governance, and civic culture. To this end, the “Toza Poytaxt” (Clean Capital) system has been introduced to digitalize waste management processes. This system enables real-time monitoring of the movement of waste collection vehicles, assigned territories, state license plates, and waste collection days for each district.
🖥 In addition, citizen appeals received through the xalqnazorati.uz platform are accepted and directly forwarded to the responsible authorities. This helps improve the quality of appeal processing, shorten problem resolution times, and ensure system transparency.
🔄 Practical work is also being carried out in the field of recycling. For example, the “Profpack” enterprise in Yangihayot district processes about 2,500 tons of paper waste per month. In addition, special projects aimed at separate collection of plastic waste and increasing recycling efficiency are being considered.
🔺 Control and accountability also remain under constant attention. In particular, during raids conducted in 2025, fines totaling more than 2 billion soums were imposed in the capital for dumping waste in unauthorized places.
➡️ Today’s date reminds us of one important truth: the waste problem cannot be solved only by removing it. Especially considering the 2026 global theme, preventing food waste, expanding sorting culture, taking responsible care of environmental cleanliness, and respecting the work of system employees must become a daily habit for each of us.