Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қимматбаҳо мармар турлари билан қопланган.
Лойиҳа меъмор Валерий Акопжанян раҳбарлигида ишлаб чиқилган: унинг жамоаси турли мамлакатлар парламент биноларини ўрганиб, шарқ меъморчилигининг анъанавий композицион усулларини қўллаган. Одатда бинолар ичида жойлашадиган 36 та устунли 18 метр баландликдаги айвонлар бу ерда ташқарига чиқарилган. Бу бинонинг тантанали хусусиятини таъкидлайди ва унга визуал енгиллик беради.
Бино шакли томони 86 метр бўлган куб шаклида.
32 метр баландликдаги мажлислар зали 350 нафар депутат учун
мўлжалланган; иккинчи ёруғлик даражасида журналистлар ва дипломатлар учун
ўринлар назарда тутилган.
Оқ куб қора ойнали қоронғи қопламали, устида диаметри 35
метр, баландлиги 11,5 метр бўлган фирӯза рангли гумбаз билан безатилган.
Бино ёнида «Миллий боғ» парки ва адиблар хиёбони, шунингдек,
халқ ҳунармандлари устахоналарига эга Абуқосим мадрасаси жойлашган.
"Россия" меҳмонхонаси 1965-йилда қурилган. Меъмор — В. Муратов; муҳандислар — В. Паршин ва А. Ивано...
Мутахассислар уйи Наркомзем лойиҳаси бўйича 1938 йилда меъмор Павлов лойиҳаси асосида қурилган ва То...
Авиасозлар шаҳарчасида Тошкентнинг энг муҳташам биноларидан бири жойлашган. Унинг лойиҳаси устида м...
Наркомзем (Халқ ер ишлар комиссарлиги) биноси Зарафшон кўчасида (илгари — Иржар, Киров, Ататюрк) 19...

Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стекла и бетона и облицовано ценными породами мрамора.
Проект разработал архитектор Валерий Акопджанян: его команда изучила здания парламентов разных стран и применила традиционные композиционные приёмы восточного зодчества. Айваны с навесом на 36 колоннах высотой 18 метров, обычно расположенные внутри строений, здесь вынесены наружу. Это подчёркивает торжественный характер здания и визуально придаёт ему лёгкость.
По форме здание представляет собой куб с длиной стороны 86 метров.
Зал заседаний высотой 32 метра рассчитан на 350 депутатов; на втором ярусе предусмотрены места для журналистов и дипломатов.
Белый куб с тёмным остеклением венчает бирюзовый купол диаметром 35 метров и высотой 11,5 метра.
Рядом со зданием расположены парк «Миллий Бог» с Аллеей литераторов и медресе Абулкасима с мастерскими народных мастеров.
Музей олимпийской славы
Ресторан «Бахор»
Ресторан «Бахор» — один из первых банкетных залов Ташкента, построен в 1958 году по проекту архитек...
Сквер Амира Темура
Как вы уже поняли, личность Тамерлана очень важна для Узбекистана, поэтому помимо музея в Ташкенте е...