2004 йилда буюк княз сарайи ёнида Миллий банк ташқи иқтисодий фаолият томонидан расмлар ва тангалар коллекциясини намойиш этиш учун кўргазма зали қурилган.
«Тошгипрогор» институти лойиҳасида Россия, Европа мамлакатлари ва АҚШ галерея меъморчилиги тажрибаси ҳисобга олинган. 3,5 минг квадрат метр экспозиция майдони 15 та залга бўлинган, бу кўргазма майдонини оқилона ташкил этишга имкон беради.
Бино пардозлашида миллий анъаналар ва Самарқанд, Бухоро ва Хива меъморий қонунлари қўлланилган.
Кенг жойлаштирилган устунлар билан фасад тантанали кўриниш яратади. Безашда “каримовча” услубининг белгилари намойон бўлган: оқ деворлар, қора ойналар ва гранит пойдевор.
Биринчи қаватда иккита катта ён заллар ва марказий думалоқ зал жойлашган бўлиб, у ерда кўргазмалар очилиш маросимлари ўтказилади. Табиий ёритиш ва қандил билан очиқ атриум иккинчи қаватгача давом этади, у ерда марказий зални 10 та кичик заллар ўраб туради.
Ўн йилдан ортиқ мавжудлиги давомида Галерея пойтахт маданий ҳаётида марказий ўринлардан бирини эгаллаган.
Ўрта Осиё кооператив техникуми
Бино 1928-йилда кооператив техникуми учун қурилган бўлиб, у инқилобгача ташкил этилган Тошкент тижо...
Хожа Аҳрор Валий жоме масжиди
Кўкалдош мадрасаси ёнидаги учта фируза рангли гумбаз узоқдан ҳам кўзга ташланади ва Тошкентнинг эс...
Алишер Навоий номидаги Катта театр
Тошкентнинг энг чиройли ва таниш биноларидан бири — Навоий номидаги театр. У 1934-йилда очиқ танлов...
Ўзбекистон овози сайёҳлик кўчаси
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонави...

Галерея изобразительного искусства НБУ
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
Бизнес-центр «Пойтахт»
Здание начали строить в начале 1970-х как Вычислительный центр Госплана УзССР по проекту института ...
Кафе «Анхор»
Чайхана на берегу Анхора построена по проекту архитектора В. М. Дмитриева в 1956 году и входит в пе...
Реальное училище, химфак, МВЭСиТ, Минкульт, Агентство по культурному наследию
В 1894 году в Ташкенте было открыто первое реальное училище. Реальными такие училища назывались по...