«Халқлар дўстлиги» музейи биноси 1976-йилда Тошкент зилзиласининг ўн йиллигига бағишлаб қурилган бўлиб, «Жасорат» ёдгорлиги билан ягона мажмуа таркибига кирган. Музей фондида Тошкентни иттифоқ республикалари қайта тиклаганига бағишланган 15 мингдан ортиқ экспонат сақланган эди.
Мажмуа ва бино меъморлари — Л. Адамов,
С. Адилов, В. Ганиев, Фарҳод Турсунов, Р. Юсупов ва Д. Рябичев.
Тепаликда қурилган ва стилизация
қилинган миллий нақш билан безатилган силіндр шаклидаги бино биринчи қават
устида гўё сузиб тургандек кўринади.
1996-йилда, Ўзбекистон мустақиллигининг
беш йиллигига бағишлаб, шу бинода Олимпия шуҳрати музейи очибди. Ҳозирда унда
2088 та экспонат намойиш этилмоқда.
2024-йилда «Жасорат» мажмуаси
меъморларидан бири Валерий Ганиев ушбу биноға Халқлар дўстлиги музейини
қайтаришни ва Олимпия шуҳрати музейини бошқа жойга кўчиришни таклиф қилди.
Бино 1928-йилда кооператив техникуми учун қурилган бўлиб, у инқилобгача ташкил этилган Тошкент тижо...
Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институт...
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонави...

Здание музея «Дружбы народов» было построено в 1976 году к десятилетию ташкентского землетрясения и входило в единый комплекс вместе с памятником «Мужество». В фондах музея находилось свыше 15 тысяч экспонатов, посвящённых восстановлению Ташкента союзными республиками.
Архитекторы комплекса и здания — Л.
Адамов, С. Адылов, В. Ганиев, Фархад Турсунов, Р. Юсупов и Д. Рябичев.
Возведённый на возвышенности цилиндр,
оформленный стилизованным национальным орнаментом, словно парит, нависая над
первым этажом.
В 1996 году, к пятилетию независимости
Узбекистана, в здании открылся Музей олимпийской славы. Сейчас в нём
представлены 2 088 экспонатов.
В 2024 году архитектор комплекса
«Мужество» Валерий Ганиев предложил вернуть в это здание музей Дружбы народов,
а Музей олимпийской славы перевести в другое помещение.
Каждому ташкентцу знакомо это сокращение — ТашМИ. Оно давно стало не только названием учебного зав...
Дворец культуры швейников от фабрики «Красная Заря» построен в 1936 году по проекту архитектора В. ...
Куранты на сквере одна из достопримечательностей столицы. Часы из разрушенной ратуши в городке Вост...
Здание хорошо знакомо каждому ташкентцу: уже почти 80 лет оно зрительно «держит» площадь Хадра и пе...